На вулиці 16 липня, що у Рівному, знаходиться пам'ятка архітектури місцевого значення, де колись діяло кафе "Русанна". Це – найстаріша мурована будівля Рівного. Уперше її зафіксували дослідники на найстарішому плані Бургіньйона 1797 року.
Щодня сотні рівнян проходять цією вулицею і не здогадуються, що всередині приміщення розібрані стіни та дах, покрівлю з'їдає грибок, а стіни вкриті численними тріщинами. Кадри зсередини ми оприлюднювали раніше у нашому сюжеті.
Статус пам'ятки архітектури будівля у центрі міста отримала ще у грудні 2019 року. Попри це, нині будинок у занедбаному стані, хоч і знаходиться на балансі міста.
Минулоріч рівненський фотохудожник Олександр Харват звернувся до міської ради з петицією щодо заснування у будівлі музею фотографії. Переконував посадовців, що всі витрати готовий взяти на себе. Однак тоді у міській раді розвели руками, мовляв, договір оренди ще діє, і оскільки об'єкт є культурною спадщиною міста, змінювати будь-як вигляд будівлі без попереднього погодження з міською владою – заборонено.
Декілька років приміщення орендувало ТОВ "Русана Плюс", що й змінило вигляд колишнього кафе зсередини. У квітні минулого року (15 квітня 2020, - прим.ред.) договір оренди закінчився, однак управління комунальної власності Рівненської міської ради, за словами адвоката Юрія Дремлюги, який вивчав цю справу, продовжило у червні минулого року термін договору ще до 2025 року.
За словами рівненської розслідувачки Світлани Калько, із 1993 року будівлю орендувало ТОВ "Русана", що пізніше, у 2015 році, перейменували на ТОВ "Русана Плюс". Як пише Світала Калько у своєму матеріалі, в єдиному держреєстрі судових справ можна знайти кілька судових справ, де мовиться про борг щодо оренди та будівельні роботи всередині приміщення без відповідних дозволів:
Причому, на порушення вказувало саме управління комунальної власності. Наприклад, у 2007 році під час судового процесу (орендар через суд вимагав внести будинок до переліку на приватизацію) представники управління вказували на здійснення орендарем невід’ємних поліпшень без дозволу на це, – пише Світлана Калько.
Чому міська рада досі не розриває договір з ТОВ "Русана Плюс" адвокат Юрій Дремлюга не розуміє, оскільки зміна вигляду будівлі, що є пам'яткою архітектури місцевого значення, за його словами, вже є підставою для розірвання документу.
Своєю ж чергою, заступниця міського голови Марина Кузьмічова зазначила, хоч місто і зацікавлене у збереженні будівлі, однак наразі змінити нічого не може, оскільки ТОВ "Русана Плюс" подало позов до суду з вимогою провести експертизу, чи справді будинок заслуговує на звання найстарішої мурованої будівлі.
Згідно з реєстром судових рішень, вік будівлі наразі досліджує київська компанія «Ін-Консалтинг». Замовником робіт є ТОВ "Русана Плюс". Чи зможе консталтингова компанія дослідити справжній вік мурованої будівлі мистецтвознавець Микола Бендюк сумнівається:
Не знаю, чи зразки подали, чи ні. Представники "Русани Плюс" мовчать. Чи відбиралися ці зразки, чи ні - теж мовчать. Спочатку сказали, що відбиралися, але потім, коли заявили, що цю цеглину чи дерево могли знайти на вулиці, вони почали мовчати і більш нічого не робиться, – розповів мистецтвознавець Микола Бендюк.
Поки ж судова тяганина щодо визначення віку історичної пам'ятки триває. Провадження у справі зупинили, оскільки чекають одержання висновку експертизи.
Ми телефонували до консталтингової компанії, аби дізнатися про стан експертизи, однак коментувати будь-що нам відмовилися, мовляв, до чергового засідання суду деталі досліджень розповсюджувати не можуть.
Олександр Харват певнить, що підприємство-орендар не може подавати позов до суду з вимогою проведення експертизи. За його словами, це має вирішувати управління комунальною власністю Рівненської міської ради, оскільки будівля є комунальним майном.
Позов орендаря нікчемний, ТОВ "Русана Плюс" – орендар, а не власники. Це, щоб затягнути час, поки відпаде той дах. Аби будівля просто впала. Коли все впаде - ніхто нікого не притягне до відповідальності. Явні ознаки кримінального злочину з боку управління капітального будівництва і орендаря, – наголосив ОлександрХарват.
Відомо, що 26 лютого у Рівному відбудеться робоча зустріч новоствореної комісії, у якій також візьме участь заступник міського голови Рівного Ігор Кричкевич та начальниця управління комунальною власністю Наталія Поліщук.
Комісія вивчатиме стан будівлі на вулиці 16 липня. Який висновок зроблять учасники комісії та чи розірвуть після цього договір з підприємством-орендарем ТОВ "Русаною Плюс" буде зрозуміло вже найближчим часом.