Radio
Online
Повiдомити новину

Верховна Рада відкрила ринок землі: закон вступить у дію у липні 2021

Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. 
Про це повідомляє Hromadske.
Зокрема, за проголосували 259 парламентарів, проти - 24, утрималися - 3, не голосували - 29.
Законопроєкт ухвалили в оновленій, «компромісній» редакції. Вона передбачає, що ринок має запрацювати з 1 липня 2021 року (раніше мав запрацювати з 1 жовтня 2020 року) після чого ще два роки тільки фізичні особи зможуть купувати землю, і не більше 100 гектарів.
Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. При цьому, у своїй власності компанії зможуть концентрувати до 10 тисяч гектарів. Цей закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. Раніше люди могли передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які часом укладалися на десятки років. Мораторій (заборона) на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Спершу його продовжили до 2005 року — до того часу в Україні мали розробити закон про обіг сільськогосподарських земель та запровадити ринок. Однак цього не сталося, тому мораторій продовжували щороку на 1 рік. Востаннє мораторій на продаж землі продовжили до кінця 2019 року, однак ринок землі не запрацює доти, доки не буде ухвалено закону про обіг землі. Право на купівлю та продаж сільськогосподарської землі дозволяє повноцінне володіння земельними паями та відкриває можливості для використання землі у якості застави для кредиту. Водночас у суспільстві існують побоювання того, що відкриття ринку землі призведе до того, що «всю землю викуплять олігархи, транснаціональні компанії та іноземці». Зазначимо, що надання права на купівлю та продаж землі не означає, що власники земельних паїв втратять право на користування ними. Іншими словами, ніщо не може примусити людину продати свій пай До законопроєкту про ринок землі депутати подали 4018 правок. Станом на 6 березня депутати встигли розглянути лише 3298 правок. Решту правок розглядали протягом 30 березня. Завершили розгляд законопроєкту 31 березня о 00:40. Рада розглядала законопроєкт про ринок землі з 6 лютого 2020 року. Загалом за цей час відбулося 10 сесійних днів, коли Рада проводить голосування. Решту часу депутати працювали або в комітетах, або з виборцями. Зазначимо, що відповідно до соціологічних опитувань «Центру Разумкова», лише 21,4% українців підтримують запровадження ринку сільськогосподарського призначення.
Ухвалення закону про землю та так званого «антиколомойського» закону це ключові вимоги Міжнародного валютного фонду для підписання нової програми співпраці з Україною, в межах якої передбачене фінансування на суму до 8 мільярдів доларів. Наразі Україна потребує програми МВФ, адже не може залучати достатні обсяги фінансування на фінансових ринках через кризу, яку спричинила пандемія коронавірусу. Інвесторів більше не приваблюють українські облігації та інші активи. Це може призвести до того, що держава не матиме достатньо коштів для погашення пікових платежів за державним боргом, які настануть у травні, липні та вересні 2020 року. Фінансування МВФ може надійти як до резервів, так і до бюджету. Більше того, отримання кредиту від МВФ дозволить уряду залучити дешеве фінансування від ЄС та Світового банку.

Читайте також: