Навіщо платити більше? Кілограм масла за 400 гривень, завищені ціни на овочі, фрукти та м'ясо. Для однієї із шкіл придбали навіть алкотестер. Робоча група при Рівненській ОДА пройшлася по закупівлях для закладів освіти у двох громадах на Дубенщині. Чиновники кажуть: ціни завищені у два рази. У свою чергу голови громад усе називають непорозумінням і нарікають, що після таких дій ОДА вони чи не перші злодії на селі.
Ціни удвічі вищі. Лариса Ковбасюк входить у робочу групу "Прозорість та Підзвітність" при Рівненській ОДА. Разом із колегами слідкує, аби кошти громад витрачалися за призначенням та без перевищень.
Вирішила подивитися, як же відбувається закупівля у нас в територіальних громадах. Чомусь обрала ці дві громади, це інтуїтивно було, - начальниця відділу внутрішнього аудиту Рівненської ОДА Лариса Ковбасюк
Не пощастило Привільненській та Смизькій громадам, що на Дубенщині. Перевіряючи укладені договори, Лариса Ковбасюк звернула увагу на завищені, на її думку, ціни. Зокрема Березька гімназія Смизької селищної ради уклала контракт на постачання вершкового масла. За 20 кілограм - 8 000 гривень. Тобто кілограм обійдеться у 400 гривень. Привільненська громада уклала контракт на вирізку свинячу та філе курки. Ціна - майже 367 тисяч гривень. На ці гроші підприємець надасть 2 270 кг продукції. Постачання відбуватиметься протягом року у заклади освіти громади.
Цю інформацію розглянули під час засідання групи "Прозорість та Підзвітність". Викликали на килим представників громад. У результаті опублікували статтю, де вказали на завищення цін у 50%.
Робоча група не займається покараннями чи розслідуваннями. Проте ОВА активно здійснює моніторинг публічних закупівель в області. Тож наголошую громадам на важливості контролю власних видатків, - олова Рівненської ОВА Олександр Коваль
Наведені закупівлі лише крапля в морі. Контрактів на різні вид харчування для закладів освіти двома громадами укладено чимало. Тут угоди на 283 тисячі, 99 тисяч гривень та менші. Голова Привільненської громади каже: після публікації матеріалу на сайді Рівненської ОДА дісталося і йому, і працівникам селищної ради.
Це сколихнуло нашу громадськість, громадськість сусідніх сіл і громад. Відповідно це відразу понеслися звинувачення в сторону, що ми у такий час непростий нераціонально використовуємо гроші, крадемо, навіть і такі речі, і багато ще чого, - голова Привільненської громади Юрій Момотюк
Чоловік додає, ціни не перевищують дозволених. Усі закупівлі проаналізували і опублікували на сайті громади. Суттєві суми пояснює тим, що контракти укладаються на весь рік і на велику кількість продуктів. У підпорядкуванні мають 8 закладів освіти - для шести із них саме селищна рада робить закупівлі. Наголошує, платити постачальникам будуть за актами виконаних робіт. Ситуацію описує як непорозумінням і відсутність належного спілкування із Рівненською ОДА.
У нас є реальні цифри, є накладні, згідно з якими були закуплені, і немає там і м'яса по 250 гривень. І масла по 400 чи 500 гривень, цього немає, - голова Привільненської громади Юрій Момотюк
У Смизькій громаді теж вісім закладів освіти, але там ситуація трішки інша. Більшість навчальних закладів є автономними і самостійно укладають угоди. Селищна рада лише здійснює контроль. Голова громади каже: у ситуації розбираються. Питання масла по 400 гривень за кілограм його теж цікавить, втім додає, заклад наводить меншу суму. Поки що це не коментує.
Ми вже там аналітику деяку зробили. У понеділок о 10:00 збираємо комісію і з ними зустрітися та обговорити ці питання. Ну і в понеділок ми вже по завершенню зробимо свої висновки і ми їх оприлюднимо. Думаю, що і адміністрація сподобається - і обласній, і районній, і людям тим, які коментували тим всім, злодіїв понаходили, - голова Смизької громади Олександр Федоров
Серед зауважень комісії "Прозорість та Підзвітність" також постачальники. До прикладу, ФОП Грязєв Юрій Васильович із Привільненською сільською радою за весь час уклав 99 договорів за суму у майже 7 з половиною мільйонів. Працює він і по закладах освіти Смизької громади.
Підприємець Грязєв працює не тільки по нашій громаді, він і по інших громадах Дубенського району. Хто надав найкращу цінову пропозицію, найдешевшу, мається на увазі, хто надав перелік документів , відповідно є переможцем, - голова Привільненської громади Юрій Момотюк
Досліджуючи закупівлі закладів освіти, ми натрапили на алкотестер, який купила Берегівська гімназія Смизької селищної ради. Віддали за нього майже 6 тисяч гривень.
Це для медсестри, вона проходить курси. В нас є шкільний автобус, тобто Шепетинська у нас гімназія і ми. Медсестра має дозвіл на проведення щоденного передрейсового огляду водія. Це є обов'язковим, тому що ми їздили в Дубно раніше. Це, уявіть, з Берега майже 40 кілометрів ми їдемо для того, щоб перевірити стан водія, - бухгалтер Валентина Горщаль
Голови Привільненської та Смизької громад кажуть, представники правоохоронних органів із ними спілкувалися, але жодних проваджень не відкрито. Порушень наразі вони не знайшли.