Radio
Online
Повiдомити новину

Продуктові талони: що це і чи варто рівнянам чекати на їх запровадження (ВІДЕО)

Талони на їжу. В Україні хочуть запровадити продуктові квитки для малозабезпечених громадян. Та от чи є у такому нововведенні відголосок радянської доби? І коли так звана продуктова субсидія запрацює, - вже знає наша Іванна Власюк.

 

В Україні ціни на продукти різко зростають. Особливо відчутно подорожчали соняшникова олія, батон, яйця, цукор та молоко. За прогнозами експертів, ціни на харчі вражатимуть і далі. Уряд вже запровадив регулювання націнки у магазинах, але всього лиш на 11 товарів. 

"На сьогодні встановлено граничний рівень надбавки у розмірі не більше 10%. Тому програму Уряду будуть повністю в області виконані," - каже перший заступник голови РОДА Сергій Подолін.

Паралельно з цим влада готує появу так званих продуктових карток. Таку ідею озвучив радник президента з економічних питань Олег Устенко, якого цитує ВВС Ukraine.  

"В офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі "Дія" - так званих "продуктових чеків", як це практикується в США", - каже радник президента з економічних питань Олег Устенко.

Наразі відомо, на що видаватимуть талони. А це так звані - соціальні продукти. До їх переліку входить гречка, цукор, борошно пшеничне вищого гатунку, макаронні вироби, молоко пастеризоване жирністю 2,5%, хліб житньо-пшеничний, батон з пшеничного борошна, яйця курячі, мʼясо птиці, вода мінеральна негазована, масло вершкове 75,3%, олія соняшникова. Ми підсумували середню вартість цих продуктів. У результаті такий набір коштуватиме більше як 550 гривень. Думки рівнян щодо запровадження продуктових талонів - різняться. 

В принципі не проти, але думаю, що у бідних верств населення, не у всіх є телефони, не у всіх є можливість ту дію мати. Тому не знаю на скільки це буде логічніше. Краще, щоб в нас не було тих бідних верств населення доплатити їм до прожиткового нормального мінімуму. 

Негативно. Тому що пам'ятаю ще з радянських часів оті талони, оті карточки, те все. Мабуть, наш уряд відчуває, що продовольства в нас мало, і можливо наступить голод.

Та от експерт з економіки Олег Пендзин зазначає, що боятися продуктових карток не варто. Адже все, що об'єднує їх з радянськими часами, - лише назва. Цю допомогу від держави, каже, можна назвати продуктовою субсидією. У Америці вона існує вже не один рік. Там уряд викупляє у місцевих фермерів продукти, потім їх відправляє у мережі супермаркетів. Там вони знаходяться у відкритому доступі, на полиці з надписом "вітчизняного виробництва". 

"Тобто людина приходить в супермаркет, отоварюється там, паралельно бере там на тих полицях м'ясо, молоко, хліб. Іде на касу. Розраховується доларами за те, що він купив. А те, що було взяти з цих полиць - замість доларів дає талони. Отаким чином це працює," - каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Але під цю програму в Америці виділяється до дев'яноста мільярдів доларів, а це половина українського ВВП. То ж цілком закономірно виникає питання, а скільки потрібно коштів, аби впровадити схожу програму у нашій країні? Експерти зробили власний розрахунок, в якому до уваги взяли отримувачів житлових субсидій.

"Ми зробили приблизне припущення, що потрібно буде виділити 70-75 мільярдів гривень. Тобто це та сума, яка напевно буде відповідати потребам програми продовольчих субсидій для малозабезпечених верств населення."

Але чи вистачить усім коштів? Питання відкрите. На цей рік у бюджеті не заплановані такі витрати. Тож ідея з продуктовими талонами може так і залишиться на папері, а для підтримки незаможних українців використають символічні виплати допомог. 

Читайте також: