Radio
Online
Повiдомити новину

Поради: які найкращі сорти томатів для вирощування в Україні

Фото ілюстративне

Загальновідомо, що помідори – це перлина будь-якого городу. Незалежно від того, чи є ви садівником-аматором чи професіоналом, ви, швидше за все, чули про різницю між детермінантними та індетермінантними сортами томатів. Це суттєва різниця, яку слід зрозуміти, перш ніж вирушити у подорож по вирощуванню томатів.

Кращі сорти томатів для вирощування у теплиці

Маючи в своєму розпорядженні хорошу теплицю, можна отримувати до столу свіжі помідори круглий рік. Тепличні різновиди придатні для приготування салатів або консервації.

Відмінні салатні томати можна отримати з наступних сортів:

 • Гейша;
 • Подарунок феї;
 • Андромеда;
 • Орлиний дзьоб;
 • Рожевий ангел;
 • Рожева перлина;
 • Фаталіст;
 • Алая каравела;
 • Амана оранж.

Кращі сорти томатів для консервації:

 • Аурія;
 • Бананові ноги;
 • Рожевий родзинки;
 • Раджа;
 • Ромова баба;
 • Олександр Великий.

Черрі — солодкі, маленькі помідори, які добре ростуть як на вулиці, так і в теплиці, але на захищених грядках дрібноплідні овочі бувають більш високопродуктивними. Чарівна арфа F1 і Карамель жовта F1 — гібриди, вага плодів яких не більше 25 м.

Вибираючи овоч для теплиці, багато хто справедливо віддає перевагу високорослим і високоврожайним сортам. Але для укриттів з полікарбонату в усіх регіонах України відмінно підходять і низькорослі рослини, зазвичай мають ранній термін визрівання, а також середньостиглі помідори.

Читайте також: Аби був щедрий урожай: секрети посадки цибулі-сіянки

Сорти томатів для вирощування у відкритому грунті

Томати, призначені для вирощування у відкритому грунті повинні відповідати певним вимогам: добре переносити стресові умови вирощування, мати стебло, здатне протистояти вітру, механічній обробці, бути стійким до хвороб і шкідників. Саме тому майже всі сорти, виведені для вирощування без захисту, призначені для товарного виробництва. Найбільш врожайні томати для відкритого грунту:

 • Сибірська трійка — ранній сорт вітчизняних селекціонерів, призначений для відкритого грунту в умовах вирощування Сибіру і північних районів. Має низьке (60 см) стебло штамбового типу. Не має потреби в підв’язування і пасинкуванні. Плоди до 300г універсального призначення з хорошими смаковими якостями, перцевидної форми. Добре переносять стресові зміни погоди, стійкі до захворювань.
 • Кібіц — продукт польських селекціонерів універсального призначення. З нами в 2006 році, але значно пізніше з’явився на дачних ділянках. Опис сорту: ультраранній, високоврожайний сорт томатів з багаторазовим збором врожаю. Плід — сливка 60-80 г з відмінними смаковими якостями, гарною транспортабельністю, середнього розміру.

Від початку висадки розсади до дозрівання плодів 70 днів. Рекомендований для степової зони, але добре зарекомендував себе і в більш високих регіонах. Не утворює пасинків, стійкий до фітофторозу.

 • Беллі F1 — високорослий гібрид голландських селекціонерів раннього терміну дозрівання. Плоди красивої напівсферичної форми, вагою 200 г і більше, щільні, з відмінними смаковими якостями. Добре переносять перевезення. Мають тривалий термін зберігання. Підходить для вирощування в теплицях, захищеному і відкритому грунті.

Добре переносить тінь, значні перепади температур, стійкий до в’янення, вірусної мозаїці.

 • Бобкат F1 — високоврожайний гібрид детермінантного типу, виробництва компанії Singenta. Середньоранніх (60-65 днів) дозрівання яскраво-червоних плодів красивою круглої форми з глянцевим блиском. Середня маса — 250-300 г, має ідеальні смакові якості, яскравий аромат, соковиту, структуровану м’якоть. Не розтріскується при перепадах вологості грунту. Має хорошу транспортабельність і лежкість. Призначений для використання в свіжому вигляді і приготування соків.
 • Рожевий фламінго — скоростиглий сорт, який потребує опори. Плоди великі, рожевого забарвлення, овальної форми з носиком. Плоди нерівномірні: перші зав’язі — 300 г; наступні — 150-200 г. Не розтріскується, добре транспортується і лежить до 2 місяців. Плід рожевого кольору, має хороші смакові якості, призначений для салатів і засолювання. Недолік — схильність вершинної гнилизни плодів.

Найврожайні сорти томатів

У відкритий грунт найчастіше йдуть на посадку сорти, які є штамбовими з максимально короткими термінами дозрівання.

Серед них виділяються такі:

 • Червоне ікло має витягнуті помідори вагою до 60 г, але з куща вдасться зібрати близько 3 кг врожаю;
 • Джина, яка дасть плоди вагою близько 200 г, причому кожен кущик має врожайність у 4 кг;
 • Лоджейн обіцяє трохи більші помідори, та й врожайність його побільше (8 кг), при цьому він відрізняється підвищеною стійкістю до посухи.    

На великій частині території України помідори вирощують тільки в теплицях. Тому потрібно знати ще й такі нові сорти томатів на 2023 рік. Городники можуть звернути увагу на такі назви ранніх помідорів:

 • Торнадо F при належному догляді здатний порадувати городників урожаєм в 8 кг;
 • Імперія F дасть невеликі плоди вагою до 140 грамів в формі сливки;
 • Самурай відрізняється рожевим кольором помідор з масою 200 г дасть урожай близько 4 кг;
 • Де Барао характеризуються, як помідори з плодами вагою в 100 г, які дають урожай з куща в 4 кг;
 • Верлиока + F характеризується як стійкий до захворювань;
 • Якиманка F плодоносить помідорами вагою близько 230 г.

Рекомендовані селекціонерами нові сорти томатів

Акварель. Сорт, який дасть урожай вже через 100 днів. Томати мають овальну форму, їх маса від 80 до 120 м Тому вони відмінно підходять для маринування. Безсумнівним плюсом цих помідорів вважається їх хороша траспортабельность і тривалий час зберігання.

Алсу. Є універсальним для зростання томатом, оскільки може рости як у відкритому грунті, так і в теплиці. У першому випадку він виросте на 80 см від землі, а в закритому парнику витягнеться до 1 м 20 см.Помідори у нього виростають масою від 600 г до 1 кг. Гарна врожайність томатів дозволить вдосталь наїстися свіжими салатами. В силу ж свого розміру для консервування не підійдуть.

Безрозмірний. Назва говорить сама за себе: його плоди мають масу від 1 кг. Його допускається вирощувати на відкритих грядках і в теплицях. Гідність помідор — здатність довго лежати. Тим більше плоди не тріскаються при дозріванні.

Кращі гібриди томатів

Томат Скарб інків F1. Підходить для вирощування в теплицях і у відкритому грунті. Рослина індетермінантного типу. Кущ потужний, досягає висоти в 1,8-2 м, добре облиственний (листя звичайного типу, зелені). Потребує пасинкування і підв’язки до опори, формувати краще в одне стебло. 

Гібрид стійкий до основних шкідників і хвороб томатів, добре переносить спеку, швидко зростаючий. Урожайність стабільно висока.

Плоди дуже великого розміру (300-600 г), ростуть в кистях по 4-6 ягід, яскраво-помаранчеві з червоно-жовтої тонкою смужкою в стані зрілості, округло-серцеподібні, з витягнутим кінчиком, з глянсовою шкіркою і помаранчевої в розлученнях щільною м’ясистою дрібнонасіннєва м’якоттю. Смак солодкий, аромат слабкий. Томат довго зберігається, володіє відмінною транспортабельністю. 

Томат Бобкат F1. Підходить для вирощування в теплицях і у відкритому грунті. Рослина детермінантного типу. Кущ потужний, висотою близько 0,7 м, добре облиственний (листя прості, великі, темно-зелені). Потребує пасинкування і підв’язки до опори, формувати краще в одне стебло.

Гібрид стійкий до основних шкідників і хвороб томатів (особливо до вертіціллезу і фузаріозу), добре переносить спеку, не любить переливу, чуйний до підживлення. Урожайність стабільно висока.

Плоди великого розміру (150-300 г), яскраво-червоні в стані зрілості, плоско, трохи ребристі біля плодоніжки, з глянсовою шкіркою і м’ясистою м’якоттю. Не схильні до розтріскування, однорідні. Смак хороший, салатний, з помітною кислинкою, аромат слабкий. Томат довго зберігається, володіє відмінною транспортабельністю. Призначення — універсальне.

Томат Чорна грона F1. Середньостиглий гібрид російської селекції. Рекомендований для вирощування в теплицях, може вирощуватися і у відкритому грунті. Кущ потужний, висотою до 1,8 м.

Потребує пасинкування і підв’язки до опори, формувати краще в два стебла. Гібрид стійкий до основних шкідників і хвороб томатів, чуйний до підживлення. Урожайність стабільно хороша, плодоношення тривале. Плоди-чері дрібного розміру (40-70 г), практично чорного кольору в стані зрілості.

Смак відмінний, солодкий з легким фруктовим (сливовим) присмаком, аромат слабкий. Томат довго зберігається, володіє відмінною транспортабельністю. Призначення — універсальне (але при консервуванні втрачають яскравість кольору).

 

Читайте також: