Radio
Online
Повiдомити новину

Плюси та мінуси: яке новорічне дерево обрати

Фото ілюстративне

У грудні приходить час для вибору та прикрашання новорічної ялинки. Сьогодні ринок пропонує велику кількість різновидів ялинок — від штучних, посаджених власноруч до зрубаних живими. Тож яку краще обрати? Про це у матеріалі далі.

Однозначної відповіді на питання, яка ялинка більш екологічна – немає. Та є декілька критеріїв, які допоможуть вам визначитися, яке деревце буде кращим для вас.

Штучна ялинка

На перший погляд, екологічніше придбати штучну ялинку. Ми купуємо її не на один рік, вона "ідеальної форми", пухнаста, із неї не сиплються колючі гілочки, її легко скласти і сховати до наступних свят. Насправді вона добряче шкодить довкіллю.

Будь-яка штучна ялинка впливає на довкілля. Через процес виробництва вона виділяє в атмосферу 40 кг вуглекислого газу, що удесятеро більше, ніж справжнє дерево, яке спалюють. Щоб компенсувати шкоду від такої ялинки, її потрібно використовувати щонайменше 10 років. 

Жива ялинка

Жива ялинка наповнює кімнату запахом хвої, але як змиритися з тим, що дерево зрубали, аби воно лише декілька тижнів постояло в кімнаті? Насправді шкодить навколишньому середовищу не просто вирубка, а браконьєрство та неправильна утилізація дерев. 

З 15 грудня 2021 року в Україні запрацювали ялинкові базари при державних лісогосподарствах, де можна придбати законно зрубані дерева. Також легальні ялинки можна придбати на спеціальних ярмарках.

Купуючи легальну ялинку у лісгоспі, ви не знищуєте ліс, адже ці деревця спеціально вирощують для новорічних свят.

Аби новорічне деревце довше простояло, за ним потрібно правильно доглядати та не забувати поливати. Так, не варто відразу після покупки заносити його в тепле приміщення. Найкраще залишити ялинку на балконі або в підвалі на декілька годин, щоб не було різкого перепаду температури. Після цього можна встановлювати ялинку в кімнаті.

Утім, якщо таку ялинку викинути на сміттєзвалище це всерівно вплине на довкілля. Якщо здати дерево на переробку у пункт прийому ялинок у вашому місті, то можна зменшити шкоду для навколишнього середовища.

Жива ялинка в горщику

Держлісагентство вважає ялинку в горщику найкращим варіантом. Так ви берете живу ялинку, у якої є шанс на життя і після новорічних свят.

Утім, деревцяя в горщику можуть не вижити в квартирі.

Як обрати штучну ялинку 

Під час вибору штучної ялинки потрібно попросити у продавця сертифікат якості сировини. В Україні штучні ялинки не сертифікуються, а от сировина — так. Голки у ялинки мають бути м’які, добре гнутися. Обов’язково потрібно дивитися, чи немає іржі на металевих частинах дерева.

Штучна ялинка має запах пластику і це нормально, але цей запах не повинен бути різким. Якщо продавець запевняє, що ялинка зовсім не має запаху, — вас обманюють. Якщо купувати ялинку на вулиці, запах можна не відчути. Тоді потрібно уточнити у продавця, чи є можливість повернути товар у разі, якщо вдома виявиться, що ялинка неприємно пахне.

Важливий момент — переконатися, чи вогнетривка ялинка. Якісні штучні ялинки обробляються спеціальною речовиною, щоб перешкодити загорянню. Продавця можна попросити продемонструвати, як реагує ялинка на вогонь, обережно підпаливши голку. 

Зберігати її варто в чохлі, плівці чи коробці далі від місць, де вона може нагрітися до 40-50 градусів за Цельсієм. Тобто не там, куди потрапляють прямі сонячні промені, не біля батарей чи камінів. Від високих температур ялинка може деформуватися. Штучні вироби можна мити, але після цього їх необхідно ретельно висушити, щоб не з’явилося іржі. 

Як обрати живу ялинку

Усі законно зрубані ялинки мають бути промарковані бирками чи етикетками з індивідуальним штрих-кодом, який вносять у єдину базу. Перевірити код можна на сайті open.ukrforest.com або yalynka.info. У систему також вносяться дані про постачальника, його підпорядкованість та форму власності. Якщо на ялинці немає штрих-коду або система не знаходить номер, отже, дерево зрубали незаконно.

На що треба звернути увагу під час вибору самої ялинки? Вона не має бути пожовклою чи бурою, а голки не повинні осипатися — це можна перевірити, постукавши ялинкою об землю. Також кілька голок можна зігнути: якщо вони еластичні та випрямляються — це свідчить, що дерево зрубали нещодавно.

На що треба звернути увагу під час вибору самої ялинки? Вона не має бути пожовклою чи бурою, а голки не повинні осипатися — це можна перевірити, постукавши ялинкою об землю. Також кілька голок можна зігнути: якщо вони еластичні та випрямляються — це свідчить, що дерево зрубали нещодавно.

Після свят ялинку потрібно правильно утилізувати. Якщо ялинка має багато гілок, то її можна відвезти до зоопарку або ферми. Вони там згодяться не лише як натуральний корм, а й будуть корисними. Для копитних та птахів гілка можна використовувати в якості підстилки.

 

Читайте також: