Radio
Online
Повiдомити новину

На Рівненщині розпочався сезон збору чорниці (ВІДЕО)

На Рівненщині розпочався сезон збору чорниці. Щороку епіцентром збору ягід стають північні регіони області. Та збирати чорниці можна не у всіх регіонах рівненського полісся. В прикордонних смугах відвідувати ліси заборонено.

На Рівненщині розпочався сезон збору чорниці. Традиційно ягоду збирають у північних регіонах області, де для багатьох це стало щорічним джерелом доходу. Через воєнний стан, сезон збору дикоросів на Рівненщині буде не простим, та все ж він відбудеться. Орієнтовно, ринок чорниці цьогоріч оцінюють в один мільярд гривень.

Це доходи домогосподарств, сім'ї депресивних територій, які отримували дохід і це вже історично, сезон якого чекають, тому бачимо, що уже почався сезон, переробники, заготівельники, ті хто охолоджує ягоду уже підготували свої потужності і входять у сезон, - начальник Рівненської ОВА Віталій Коваль.

Один із епіцентрів збору чорниці - Сарненщина. Літру ягід тут можна придбати трохи менша ста гривень. Для багатьох це сімейна справа і серйозні надходження до родинного бюджету.

Продають люди по 60 по 70, - продавець Роман.

Ми декілька раз вже назбирали, на море навіть поїхали.

Продавці, аби продати чорницю ідуть на різні хитрощі, зменшують ціни тим, хто купує декілька кілограм а також дають скуштувати. Усі ягоди, що продаються вдовж дороги в напрямку обласного центру, були зірвані декілька годин тому.

Куштуйте-куштуйте, вони свіженькі - Скільки просите за літру? - 70.

Сезон збору чорниці лише розпочався, тому для людей тут встановили ліміт в 12 літрів зібраних дикоросів, аби збирачі не винищити й ті ягоди, які ще не дозріли.

Дуже мало ще ягід, ще є зелені, і зараз як получається, збирають люди гребінкою і зелені, і дуже мало ягід, - місцева жителька Вікторія.

Ну що, назбираєш, скільки назбираєш, скільки тобі хотілося, а цього року вже ліміт є.

Місцеві нарікають, покупців цього року небагато. Ті хто не може реалізувати зібрану чорницю здають ягоду заготівельникам. Та ціна у них змінюється ледь не щодня. За два дні, вартість одного кілограму зібраної чорниці зменшилася із 70 до 55 гривень. Тому дехто відмовляється здавати ягоду за зниженими цінами. А от до лісу, через воєнний стан та можливе замінування, люди ходити не бояться, навіть чекають збирачів чорниці із інших регіонів області.

Тож ми по телевізору почули, в які ліси можна іти, в які не можна туди і йдемо, а куди не можна то не йдемо, - місцева жителька Любов.

Може до нас будуть їхати, вони і раніше їздили, хліба усім хватить, так само і ягід усім хватить.

Місцева жителька, школярка Вікторія ходить до лісу за чорницею ледь не щодня. Вона і показує нашій знімальній групі так званий ягідник. Дівчина розповідає, урожай ягід ще не повністю дозрів, тому аби зібрати літру чорниці потрібно витратити від 30 хвилин до однієї години. Робочий день розпочинається у школярки о шостій ранку.

Яка ягода, і який кущ, якщо на кущі багато ягід і руками і без зеленин, то набагато краще, а якщо гребінкою і зелені, звичайно набагато швидше гребінкою, -  місцева жителька Вікторія.

Вона і дешевша, дехто як робить, вони приїжджають додому, перебирають ягоди і тоді чисті здають а дехто зразу, з лісу приїжджають і зразу здають ягоди.

Люди, що збирають чорницю так званими гребінками, спілкуватися із журналістами не хочуть. Бо ж в такий спосіб пошкоджуються рослини та ягоди. А збір так званими гребінками заборонений. Та все ж, чорниця на Сарненщині залишається вагомим джерелом доходу як і для сімейних так і місцевих бюджетів. Та от збирати ягоду дозволено не по всій Рівненщині, у прикордонних районах, заборона на відвідини лісових масивів діє і досі.

Є певна смуга, в якій не можна відвідувати, тобто прикордонна смуга, а решта лісів, фактично дозволено відвідувати для мешканців. Для полісся це вагомий внесок в бюджет як сімейний так і в цілому місцевий, громад, до прикладу, лише Сарненським лісгоспом має бути видано лісових квитків десь на 800 тон чорниці. тобто це величезні об'єми, величезні доходи, -  Сарненський міський голова Руслан Серпенінов.

Сезон збору чорниці на Сарненщині лише розпочався, тому продавці прогнозують поступове зниження цін, через збільшення кількості ягід. 

Читайте також: