Капелюхи, сумки, обереги – сарненська майстриня Тетяна Галах виготовляє вироби із соломи. Жінка самостійно освоїла таке мистецтво у 40 років. А тепер її роботи уже є не лише в Україні, а й в багатьох країнах світу. Більше розкаже Тетяна Закордонець.
"Все плетення починається з того, що ми беремо дві соломинки, бажано однакової товщини. Складаємо їх хрест-навхрест. Загнули вниз зліва направо, справа на ліво. Тоді справа на ліво перевертаємо, і оце всі плетення починається з отакого елементу"
Пенсіонерка Тетяна Галах уже 26 років займається плетенням з соломи. Жінка каже, опанувала цей вид мистецтва самотужки. І додає – робота ця дуже кропітка: потребує багато часу та терпіння. Адже якість виробу, перш за все, залежить від матеріалу. Тому навіть солому заготовляє самостійно.
«Восени я сію жито, весною я сію овес і льон// Жита я заготовляю снопів до 30. Але жито виросло, я його збираю в особливу пору. Я вже це розумію, бо дуже багато часу пішло на вивчення матеріалу»
Ось цю сумку майстриня сплела за два тижні. Розповідає — незважаючи на те, що виготовлена лише з соломи та ниток, вона надзвичайно міцна і витримує аж до 30 кілограмів. А таких янголів її благословив робити священник. Вони користуються великою популярністю на виставках і їх беруть діткам на обереги. За словами пані Тетяни, з давніх давен вважається, що вироби із соломи мають велику силу.
«Робили віночки із останніх колосочків, і той віночок стояв завжди на покуті біля образів. Жито має дуже таку сильну магічну силу, тому що зернинка падає в землю. Сила землі, тепло сонечка, ну і, звичайно, тепло людських рук. А людина з поганою енергетикою не буде робити такі вироби, це точно»
Також жінка багато їздить по фестивалях, де презентує свої роботи.
"Я їжджу в Луцьк, дуже мене там знають, як свою рідну. Мене в Сарнах так не знають, як там знають. Рівне мене дуже добре знає. Ну і по області звичайно"
Майстриня говорить — зараз її вироби роз'їхалися не лише по всій Україні, а й у Польщу, Францію, Канаду та інші країни світу.