Radio
Online
Повiдомити новину

Липові довідки: в Україні почастішали випадки підробки ковід-сертифікатів (ВІДЕО)

Поки одні намагаються вижити у реанімації - інші заробляють на пандемії. Утім, нелегально. Мова про підробку документів про проходження вакцинації. На тлі додаткових обмежень такі злочини стають масовими. Через це уряд пропонує посилити відповідальність для любителів легкої наживи до 170 тисяч гривень штрафу. А от медики наголошують - купівля такого документу може вартувати більшого - вашого життя.

Сертифікат про вакцинацію, але без вакцинації. Таку послугу нині активно пропонують в мережі інтернет. Викласти за це просять від кількох тисяч гривень.

Для замовлення просять дані паспорта, ідентифікаційний код та скрін про оплату. Відправляють одним із поштових операторів. Зловмисники обіцяють сертифікат від чинних лікарів, повну конфіденційність і головне - qr код у застосунку "Дія". Та у Мінцифрі переконують, втрутитись до електронної системи додатку - неможливо.

Нечесний сертифікат в ДІЇ може з'явитися лише якщо лікар візьме на себе таку відповідальність внести неправдиві дані в електронну систему охорони здоров'я, але це є злочином і карається відповідно до чинного законодавства, - Олексій Вискуб перший заступник Міністра цифрової трансформації України

Та от до чого тільки не вдаються ділки аби заробити грошей. На тлі нових обмежень - вони навіть створили копію застосунку "Дія". Крім того, запевняють - покупець не буде відповідати за підроблений документ. Утім поліція говорить інше. Кримінальну відповідальність нестимуть і ті, хто підробив, і ті, хто купив "липовий" сертифікат. Серед них екснардепка Надія Савченко. Вона разом із сестрою за фальшивим документом намагалась в'їхати в Україну. 

На жаль, не читається qr коди з ваших сертифікатів. Зараз приїдуть представники національної поліції і будуть розбиратися. - це довго? - не знаю все залежить від поліції. Добре, де у вас є туалет і покурити.

На Рівненщині ж наразі зафіксовано чотири випадки підробки документів. Мова про довідки із негативним тестом на ковід. Злочинці шукали клієнтів, які хочуть поїхати закордон та не хочуть проходити самоізоляцію.

Якщо ми говоримо про статтю 358, підробка документів то тут особа понесе відповідальність до 5 років позбавлення волі. Якщо ми говоримо про шахрайство, то особа понесе до 8 років позбавлення волі. І якщо ми говоримо про втручання в електронні системи це - до внесення у систему охорони здоров'я неправдивих відомостей - тут особа понесе до 6 років позбавлення волі, - Олександр Гринчак начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України

Та будь-яке покарання - це дрібниці в порівнянні з іншими наслідками. Найгірше те, що фейковий сертифікат не вбереже вас від хвороби. Про це не втомлюються говорити медики. А ще, після того, як купиш підробку, вакцинуватись неможливо. Бо ж двічі в базу вас не внесуть.

Це зло, яке на жаль існує, набуло... Ну я хочу вірити що це випадковість, а не явище поки що. І ми повинні розуміти, особливо той хто приймає рішення, я розумію що це люди, які виступають проти вакцинації. Якщо він не вірить у вакцину, не вірить, що вона йому допоможе, то для чого тоді документ, який підтверджує те, в що ми не віримо?, - Олена Гандзюк координаторка вакцинації на Рівненщині

До того ж такі випадки із "умовно вакцинованими" - збивають із пантелику медиків. Бо ж, мовляв, щеплений, то чому так тяжко захворів. Тому у міністерстві охорони здоров'я серйозно взялись за порушників. Зокрема за медиків, які беруть на себе таку відповідальність.

Якщо такі ситуації будуть продовжуватись, ми будемо ініціювати в тому числі і анулювання ліцензії та розривання контракту між закладом та НСЗУ, що означатиме припинення фінансування із державного бюджету, - Марія Карчевич заступниця Міністра охорони здоров’я України

А ще в уряді ініціювали посилення відповідальності за підробку та користування такими документами. Просять збільшити штраф мінімум до 170 тисяч гривень або 3 років арешту - для тих хто розповсюджує. Та мінімум 17 тисяч чи 2 роки обмеження волі - для тих, хто користується.

Читайте також: