Radio
Online
Повiдомити новину

Культурна спадщина: унікальна дудка з Рівненщини тепер охоронятиметься державою (ВІДЕО)

Унікальна поліська дудка тепер охоронятиметься державою. Автентична дудка-викрутка існує лише на Рівненщині. Остання людина, яка досконало володіє технологією виготовлення цього інструменту, проживає на Поліссі.

Це мотив із традиційної поліської пісні, який виконують на унікальному для Рівненщини музичному інструменті. Так звучить старовинна поліська дудка, яку через особливості виготовлення називають викруткою. Дудка-викрутка існує лише на рівненському Поліссі, а традицію гри на ній тамтешні жителі передавали у спадок своїм нащадкам. Грали на ній здебільшого чоловіки-пастухи.

До наших днів у всьому регіоні збереглося лише кілька екземплярів дудки-викрутки. А традиція гри на цьому інструменті збереглася лише у Миляцькій та Рокитнівській громадах. Усе тому, що на Поліссі практично не залишилося майстрів, які вміють виготовляти дудки. Аби її змайструвати, потрібно мати неабияку фізичну силу, адже роблять це в особливий спосіб.

Сьогодні дудки-викрутки виготовляє лише один мешканець рівненського Полісся. Робить він це за старою технологією — прямісінько у лісі. Для якісної дудки потрібно знайти молоде соснове коліно і викрутити з нього серцевину. Далі — очистити сосну від кори та зробити отвори. Усього дудка має шість отворів, що надає їй різноманітного звучання.

Нині чоловік передає свої знання молодим фахівцям. А щоб культура гри на унікальному інструменті не зникла, фахівці обласного центру народної творчості домоглися внесення її до національного реєстру культурної спадщини.

Надалі ж технологію виготовлення інструменту передаватимуть молодим майстрам. Вже влітку етнознавці планують експедицію на Полісся, аби взяти уроки у єдиного на Рівненщині носія технології автентичної дудки-викрутки.

Читайте також: