Radio
Online
Повiдомити новину

Історія однієї з найстаріших вулиць Рівного

Вулиця починається від будинку апеляційного суду Рівненської області, а закінчується біля стін Залу камерної та органної музики та проходить паралельно центральній вулиці міста – Соборній. 

Шкільна виникла за часів середньовіччя, коли власники Рівного усіляко заохочували переселення до міста євреїв, наділяючи їх різними привілеями, заохочуючи до занять ремеслами, торгівлею. Разом із найстарішою міською вулицею Замковою Шкільна утворювала єврейський квартал у центрі міста. Саме від колишніх синагог пішла назва вулиці, адже ці релігійні осередки виконували і роль шкіл у яких дітей навчали не лише грамоті, а й вивчали священну книгу євреїв – Тору.

Учасникам екскурсії розповіли, що перша згадка про неї датується 1629 роком, де є опис міста Рівного і згадується, що на той часу місті було 505 будинків і 10 вулиць. Колись ця центральна частина міста була островом, що мав форму неправильного трикутника, який двома рукавами річки Устя. 

На Шкільній ніколи не було значних промислових об'єктів. Щоправда, була лазня, яку утримувала на свої кошти єврейська громада. А навпроти головної синагоги - макаронна фабрика. У середині 30-х років на вулиці звели будинок громадського (міського) суду, який зберігся донині. У ті далекі часи у тому суді розглядали дрібні цивільні та кримінальні справи.

За усю свою вікову історію вулиця лише один раз зазнала перейменування. Фашистські окупанти перейменували її на Грінченка – відомого українського мовознавця.У роки Другої світової війни вулиця Шкільна зазнала бомбардувань і руйнації. Особливо після визволення Рівного. Адже, як відомо, майже до кінця 1944 року фашисти продовжували нічні нальоти на місто. Доклала рук до нищення старовини й радянська влада. Тому до наших днів на вулиці збереглися усього кілька старих будівель. У середині 30-х років у ньому розміщувалася Спілка польських вчителів загальноосвітніх шкіл, яку очолював відомий у Рівному громадський і політичний діяч Якуб Гофман. Він був послом до польського сейму, головував у багатьох громадських організаціях, був краєзнавцем і дослідником Волині за покликанням. Редагований ним журнал "Рочник Волинський" містив унікальні історичні матеріали про наш край. 


Читайте також: