Radio
Online
Повiдомити новину

20 вересня – яке сьогодні свято та чого не можна робити

20 вересня — 263-й день року (264-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 102 дні.

20 вересня – День Луки

20 вересня – Созонта і Луки. Созонт – юний пастух з Кілікії – жив наприкінці III століття. Промови його подобалися людям, багато з них прийняли хрещення. Одного разу Созонт задрімав під могутнім дубом біля чистого джерела. І було йому видіння, що місце це прославилося чудесами та зціленнями. Залишивши овець іншому пастуху, він відправився в язичницьке капище, де відламав від золотого ідола руку, розтрощив її на друзки і роздав жебракам. Не бажаючи, щоб хтось постраждав за нього, він відправився до правителя Максиміана. Після довгих мук Созонт віддав свою душу Господу, біля гробу його відбулося багато чудес, а джерело, де йому було видіння, стало цілющим.

Крім того, 20 вересня вшановується пам’ять мученика Созонта і преподобного Луки.

З 20 вересня починали торгувати ріпчастою цибулею. Казали: “Цибуля – овоч від семи недуг”. Вважалося, що це один з тих продуктів, які допомагають боротися з різними захворюваннями. 20 вересня хотіли закінчити збирання цибулі, заготовити запаси на зиму, а решту продати. Вважалося, що до цього дня цибулю нового врожаю їсти не можна, інакше вона посохне.

20 вересня починалися гуляння парубків, оскільки після завершення польових робіт юнаки йшли на служжбу. Їм давали трохи часу для того, щоб відпочити і розважитися. Так що хлопці одягали святковий одяг і ходили в гості, влаштовували жартівливі бійки, брали участь в іграх.

20 вересня: традиції і звичаї дня

З 20 вересня прибирали бджіл і повсюдно збирали цибулю. Прибирання овочів тривало протягом тижня. З цього дня починали не тільки прибирати цибулю, але і торгувати нею.

По виду і якості цибулин визначали, якою буде зима: «Якщо лушпиння на цибулині багато, то зима буде холодною».

В одних місцях на луковому тижні спалювати лушпиння цибулі заборонялося. Вважалося, що якщо порушити заборону, то цибулини почнуть гнити.

Цибуля не тільки займала важливе місце в харчуванні наших предків, здавна були добре відомі її цілющі властивості:

Цибуля та баня все правлять.

Цибуля від сімох хвороб лікує.

У старовинних лікарських порадниках-травниках писалося про те, що під час епідемії в кімнатах потрібно розвісити зв’язки цибулин. Від цього ніяка зараза в будинок не проникне, та й повітря стане чистішим. А ось під час падежу худоби на нитку нанизували цибулини і головки часнику, і прив’язували на шию домашнім улюбленцем, щоб вони не заразилися.

Широко застосовували цибулю і в магії. Її використовували при наведенні і зняття деяких видів порчі, виготовленні оберегів, для лікування безсоння і захисту від нічних кошмарів. Наприклад, щоб поліпшити сон, рекомендується вирощувати цибулю і часник прямо в спальні.

20 вересня: прикмети і повір’я

 • Багато лушпиння на цибулі – зима буде суворою.
 • Якщо людина народилася 20 вересня, то вона буде прекрасним лікарем. В якості талісмана їй рекомендують носити геліотроп і бурштин.
 • Якщо хоча б одну цибулину спечете раніше, ніж вся цибуля буде зібрана з городу – прикмета, що урожай буде поганим.

Що не можна робити в Луків день

 • 20 вересня ні в якому разі не можна позичати кому-небудь воду, хліб і гроші;
 • заборонено підраховувати заготовки на зиму;
 • Луків день — не найкращий період для сватання та весіль;
 • не можна згадувати померлих, називаючи по імені;
 • заборонено хвалитися своїм здоров’ям;
 • не варто ставити взуття на стіл або стілець;
 • дуже погана прикмета на Луків день — дарувати дівчаткам ляльку — до бeзплiддя;
 • не можна шкодувати про втрати.

Читайте також: