Radio
Online
Повiдомити новину

"Сумувала за Україною": що пам`ятає покоління депортованих (ВІДЕО)

Сфабриковані справи, тисячі вироків, розстріли та кілька поколінь з глибокою травмою. Жертвами політичних репресій в Україні стали понад 10 мільйонів осіб. Надії Дмитрук було 15, коли у 1949-му її з мамою, татом та двома сестрами депортували до Сибіру. Там, жінку засудили, за проукраїнську позицію. Її дитячі спогади про часи масових репресій - дізнавлася Лілія Налапка.

За чим найбільше сумували? -За Україною 

Вся велика родина 87-річної Надії Марківни зазнала політичних репресій. Її старшу сестру звинуватили у зв'язку із ОУН та засудили. В лютому 49-го батька, матір та двох сестер Надії - запроторили до пересильного пункту у місті Дубно. У тюрмі люди спали на підлозі, а діти - не відвідували школу. За два місяці усіх депортували до Сибіру.

Спочатку нас розмістили кого в школі, кого в столовій. А потм звільнили свинарника. І той барак ми вже після роботи його ліпили, приготовляли для себе на зиму. Той барак розділили, по тих каютах. Поперегороджували. І ті буржуйки повстановлювали, щоб обігрівало зимою, - Надія Дмитрук-Логоза репресована

Там, 15-річна Надійка працювала у місцевому радгоспі. За свою роботу - отримували копійки. Пригадує, як з друзями - співали українські повстанські пісні. Через це, за доносом, дівчину та її сімох товаришів - арештували та звинуватили в антирадянській пропаганді. А в жовтні 1951-го її засудили, до 25 років в'язниці.

Прислал до нас зі Львова агента, а він притворився таким Українцем. А ми ж раді, приїхав з Укрїни, але він, як виявилось потім він був в повстанцях, його псевдо було "Біда", він попався а так аби зберегти себе він там на Львівщині повидавав усіх кого знав. А потім йог овже послали по союзу шукати. То він там нас знайшов також, - Надія Дмитрук-Логоза репресована

На засланні Надія одружилась та народила сина. До 56-го року її утримували в 6-му табірному пункті Дубравлаг. А після смерті Сталіна, у 1959-му вони змогли повернутись на рідну землю. За незележної України, всю родину жінки реабілітували.

Хати не було, нічого - все порозбирали

Історія Надії Марківни досить типова для того часу української історії. Через репресії, у різні роки, пройшли всі верстви населення: від селян до інтелегенції. Особливо масштабно це відбувалось у 1937-1938 роках. Тоді процес очолював особисто Йосип Сталін.

Тих хто був засуджений десь близько 31-тисячі. Це засуджених. А якщо говорити про спецпоселенців - тобто, члени сімей, які відправлені були на спецпоселення, це більше 100 тисяч. Ну от рахуйте, це 130 з лишком людей, які були репресовані. Але сюди не входять ті, хзто загинув, - Андрій Живюк історик

В пам'ять про тих, кого було репресовано до Далекого Сходу - у Рівному вирішили встановити монумент. Його розташують перед будівлею головного управління національної поліції. Таке місце - не випадкове. Адже пам'ятний знак слугуватиме згадкою, що в радянські часи силовики займались репресіями та виселенням.

Рішення про виселення, частково приймались і в цій будівлі, або в цих кабінетах де зараз розташоване головне управління. Зараз ми називаємось Національна поліція, і це не просто зміна якоїсь форми, зміна назви - це зміна сознанія, це зміна того що знаходиться тут і тут, - Олексій Камишанський керівник поліції Рівненщини

Батько, матір, дитина, а поруч - валіза для речей. Так виглядатиме монумент. Скульптор Петро Подолець зазначає, висота пам'ятника сягатиме близько чотирьох метрів. Виконаний він буде у рельєфі. Для цього обрали натуральний камінь - білий вапняк.

Це буде споруджено в камені. У вапняку. В білому. І тут форма, стела у формі хреста. Вершину цього зображення буде тримати ангел. Який звертається про захист цих людей, які були репресовані. І внизу молода сім'я які мають дитину. Яка вже знаходиться перед від'їздом, - Петро Подолець скульптор

За підрахунком істориків, жертвами політичних репресій в Україні стали понад 10 мільйонів осіб. В архівах і досі зберігаються їхні справи. На Рівненщині, лише правоохоронці мають таких понад 14 тисяч. Більшість - вже розсекречені, а люди, яких колись звинуватили у державній зраді - реабілітовані.

Читайте також: