У Рівному відтворюють рецепти княжої доби Любомирських і Острозьких

Рівнян та жителів області закликають допомогти у формуванні меню княжої доби. А саме поділитися архівними світлинами чи документами, які більше розповідають про смакові вподобання тих часів.

Відшукати рецепти княжої доби Любомирських і Острозьких та відродити кухню того періоду взялися на Рівненщині. Для цього вже проводять дослідження у музейних фондах та просять рівнян допомогти.

Як розповів голова ГО «Гільдія кухарів Рівненщини» Олександр Медведь, страви часів князів Любомирських та Острозьких – це величезний пласт кулінарної історії, яку варто вивчати, цікавитися та поширювати.

- Всі українські шефи зараз активно популяризують та відроджують старовинні рецепти. Ми представляємо Рівненщину на всеукраїнському рівні, а тому поставили за мету популяризувати саме нашу кухню. Якщо з повсякденними стравами класичної сільської їжі  нашого регіону ми працювали чимало, то зараз нас зацікавила княжа кухня від 16 аж до початку 20 століть. У 1723 році Рівне після частої зміни своїх власників разом ще з 30 містами та 435 фільварками переходить до роду польських шляхтичів Любомирських. Залишається у їх власності протягом 200 років аж до початку Другої світової війни. Багато історичних довідок та знахідок ми знайшли у Державному архіві Рівненської області. Тому вирішили продовжити свої дослідження у Львові, де зберігається особистий архів князів Любомирських, - каже Олександр Медведь.

Для цього взялися за наукову підготовку. Нині гільдія співпрацює з науковцем та мистецтвознавцем Миколою Бендюком, аби максимально точно відтворити всю автентику: від рецептури і походження страв до посуду, на якому вони подавались.

- Ми вже частково знайомі зі стравами кухні Острозьких, по їх оригінальним рецептам ми готували каші, підливи, пекли пляцки та варили грушеві кваси, знаємо як подавали пиво з грінками та робити горілки. А тепер хочемо сформувати цілий збірник рецептів князів Любомирських. І не просто їх об’єднати, а й подавати у відповідному посуді. У співпраці з обласним краєзнавчим музеєм вже маємо приклади тарілок тієї епохи, все виміряли, сфотографували й віддали гончарам, аби мати усе готове, - каже кухар.

За словами голови «Гільдії кухарів Рівненщини», усе вивчення старовинної кулінарної спадщини також фільмують. Але і це лише частина усіх планів.

Окрім того просять рівнян та жителів області допомогти у формуванні меню княжого столу з 300-річним стажем. А саме поділитися архівними світлинами чи документами, які більше розповідають про смакові вподобання тих часів. Тож діліться ними у соціальних мережах, аби сучасні кухарі могли оживити княжі делікатеси.

- Досить продавати у Рівному піцу та суші, нам потрібно розвивати гастротуризм зі своєю історією та автентикою. Франція, Італія, Польща, Чехія, Німеччина популяризують свою кухню, а ми чомусь чужу. Потрібно нарешті заявити про себе у світі!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фільм “14.02 День закоханих” від ITV media group

Читайте також: