Відомі рівняни подорожували стежками Лесі Українки і написали про це книгу

Семінари, виставки, наукові конференції – складно перелічити весь список заходів, приурочених до 150-річчя з дня народження видатної письменниці Лесі України у всіх куточках світу.

Рівне не стало осторонь видатної дати, тож завдяки роботі світових фотографів, українських краєзнаців та поціновувачів творчості Лариси Петрівни Косач, з'явилася книга "У фокусі – орбіта 2616 "Леся". Фотомандрівка від Звягеля до Сурамі".

Учасникам проєкту, зокрема і його авторам Олександру Харвату та Галині Вокальчук, вдалося зробити справжню подорож містами України, де перебувала Леся Українка у різні періоди свого життя. Італія, Грузія, Польща, Росія – це ще не весь список країн, з яких залучили фотографів до створення видання.

Я хотів, щоб це не була суха книга про місця перебування Лесі Українки. Вона доповнена світлинами з пам'ятниками, меморіальними дошками, світлинами з тих місць, де вона ходила, що відвідувала. До прикладу, Корецький замок або замок в Грузії. Більшість – це мої фото, однак до проєкту долучилися також інші митці з різних країн світу, бо деяких матеріалів не вистачало. Я запросив 29 фотографів, які поділилися світлинами, – розповів автор видання Олександр Харват.

Це – 62 книга рівненського фотографа Олександра Харвата. Фотохудожник зізнається: спершу хотів організувати виставку про Лесю Українку, однак згодом ця ідея переросла у масштабний мистецький проєкт:

Я вже писав, що я лягав спати і прокидався з цією книгою, багато часу займало її створення, однак так хотілося показати життя Лесі іншим! "Мандрівок" про Лесю багато, але книга такої структури - перша. Я хотів, щоб моє видавництво було іншим із погляду візуального сприйняття. Найкраще людина сприймає інформацію, коли вона бачить якусь картинку, а вже потім уже занурюється у текст, – наголосив фотохудожник Олександр Харват.

У книзі більше 300 фото, листи Лесі Українки до своїх рідних, а ще факти про ті місця, де жила, подорожувала та насолоджувалася краєвидами письменниця. На сторінках видання вмістили і вірші, написані Лесею у різних куточках світу.

Книга ще цікава й тим, що у ній вміщені слова відомих митців України, серед них і рівняни, що для них Леся Українка, чому вона стала для них натхненням у їхній творчості. Це корисна інформація та пізнавальний стимул для інших людей, – зауважив Олександр Харват.

До видання залучили істориків та "лесезнавців", ретельно перевіряли факти, ознайомлювалися зі старовинними картами України. Співставляли ймовірні маршрути, якими мандрувала Леся.

Усе брали з перевірених джерел. Хибна думка, що вона побувала на Рівненщині, зокрема, у Малій Мощаниці, бо ж, насправді, маршрут зі Звягеля до Луцька саме це місце не охоплював, ми дивилися по старих картах. Тоді було два основних маршрути. Багато було дискусій з істориками, але це - помилка, хоч там є меморіальна дошка, – наголошує Олександр Харват.

"Фотографія нас об'єднує. Сьогодні, як ніколи, нас гуртує Леся" – ці слова стали своєрідним гаслом видання до 150-річчя з дня народження видатної поетеси Лесі Українки.

Що найголовніше у книзі? Світлини, текстовий вміст, обкладинка чи назва? Що найкраще репрезентує її цілісність? Над цим міркував Олександр Харват. За його словами, найскладніше було дібрати назву та обкладину, що презентує все видання зсередини.

У 1970 році науковці, які відкрили новий астероїд, назвали її іменем Лесі Українки. Довго думали, як назвати цей альбом. Хотілося щось незвичне, а відомо, що далеко не кожен астероїд називають іменами відомих людей. Щодо обкладинки, то її автор – Микола Заварика. Я відразу подумав, що на обкладинці повинен бути космос, а тут і зорі, і млин, плин часу. Порухав дизайн обкладинки і запропонував Миколі. У цій світлині - 100 кадрів. Зорі вночі рухаються, а камера протягом певного часу вночі їх фіксує.

У книзі "У фокусі орбіта 2616 "Леся". Фотомандрівка від Звягеля до Сурамі" є й згадка про вишитий фоліант "Лісової Пісні" рівненської рекордсенки Олени Медведєвої.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рівненська майстриня вишила драму-феєрію Лесі Українки (ФОТО)

Нагадаємо, що вишивана книга вміщує 40 сторінок та 7 ілюстрацій, які виконала рівненська художниця Наталя Серветник за ескізами Софії Караффи-Корбут. Її вага – 7 кілограм.

Пан Олександр запропонував мені під'їхати до його студії і сфотографувати. Це – сучасне життя "Лісової пісні", Леся серед нас у вишивці, у вишитому українському слові, – розповіла Олена Медведєва, авторка вишиваного видання "Лісової пісні".

Нині видання готується до друку, однак згодом його можна буде придбати у книгарнях "Рівне Книги".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: #ПрочитайЛесю: флешмоб до Дня народження Лесі Українки

Читайте також: