Хроніки COVID: які випробування спіткали Рівненщину (ВІДЕО)

365 днів карантину. 12 березня 2020 року в Україні ввели перші обмеження аби не допустити розповсюдження коронавірусу. Тоді закрили майже все – навчальні заклади, театри, музеї та кордони. Для українців це було нове випробування. Всі події згадувала Лілія Налапка.   https://youtu.be/CJuvkQJlb0U 11 березня 2020 року всеукраїнська організація охорони здоров’я оголосила спалах коронавірусної інфекції  – пандемією. А вже наступного дня, Україна переходить у режим повного локдауну.

«Хочем захистити Україну і якомога легше пройти цей період. Ми бачим і сподіваємся, що до літа епідемія піде на спад,» - каже Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України
Порожні вокзали, школи, дитячі садочки, торгівельні центри та театри. 27 березня на Рівненщині офіційно заявили про перших хворих на ковід. Випадки зараження виявили у Саренському районі. Того ж дня, село Тинне закрили на ізоляцію. В березні 2020 медики стикнулись з проблемою – відсутність апаратів штучного дихання, кисню та засобів індивідуального захисту. Протоколу, як лікувати хворих на нову хворобу – тоді ще не було.
«Найстрашніший і найважчий етап, це рік тому, коли ми не знали що це за хвороба. Ми не знали як з нею боротися. Ми не знали межі поширення. На самому початку ми стикнулися в першу чергу із поводженням. Як медичних працівників так і громадян», - говорить Олег Вівсянник, начальник управління охорони здоров'я
Хвороба поширювалась. З кожним днем кількість інфікованих стрімко збільшувалась. Довелось перепрофілювати лікарні та провести нові кисневі точки. Наприкінці квітня село Зоря закривають на жорсткий карнатин. Там за декілька днів зафіксували 50 інфікованих. Більшість – хористи місцевого храму. За декілька днів ізолювали і село Познань, що на Рокитнівщині. В травні уряд поступово почав послаблювати карантинні обмеженні. Відкрились перукарні, парки, сквери, зони відпочинку. Дозволили роботу літніх майданчиків кафе та ресторанів.
«Якщо в якомусь регіоні або місті буде спалах то саме там будуть вводитись локальні обмеження», - говорить Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України
Так з’явилось зонування. Всі регіони розділили на червону, помаранчеву, жовту та зелену зони, в залежності від рівня захворюваності. Влітку обмеження почали послаблювати активніше. Одними із останніх, хто відчинив свої двері для відвідувачів - були театри.
«Коли вийшли вперше на такий напівзаповнений зал, навіть на тертину заповнений. Були в шоці, коли за кулісами стоять і кажуть «слухай а там взагалі в залі хтось є, бо 600 людей звучать зовсім по іншому ніж 200 глядачів. Ми були готові на будь-що щоб відчути глядача. Тому що це катастрофа, ми можемо вигадувати будь які круті проекти онлайн, але коли немає зворотнього зв’язку  це є катастрофа, театр вмирає», - зазначає Ірена Боровець речниця рівненського Драмтеатру
Але восени кількість заражених починає різко зростати. Тисячі нових хворих щодня. Лабораторії не справлялись із тестуваннями, а місць у лікарнях не вистачало.
«Найбільш критична ситуація, найбільш завантаженість ліжкового фонду це було жовтень-листопад місяць 2020 року який ми переживали, постійно в режимі онлайн змінювали маршрут пацієнта профілактичний заклад був переповнений. Особливо інфекційні ліжка, ліжка інтенсивної терапії, ліжка з підведеним киснем," - згадує  Олег Вівсянник, керівник управління охорони здоров’я області.
Нині ситуація із зараженими знову набирає обертів. В Україні прогнозують тертю хвилю коронавірусу. Щоб приборкати хворобу – розпочалась вакцинація громадян.
«Вакциновані люди вони покажуть приклад. Що вакцинація безболісна, немає побічних ефектів і нічого надзвичайного не стається. А навпаки людина захищена людина зможе подорожувати, людина захищає своїх близьких», - розповідає Олена Гандзюк, заступниця начальника управління охорони здоров'я області. 
Скільки ще ми будемо змагатися проти пандемії – не знає ніхто. Лікарі зазначають, розповсюдження інфекції уповільнюється, якщо більше половини населення має імунітет до неї. Але, щоб щепити цю кількість українців знадобиться мінімум рік.

Читайте також: